Pages

24 Temmuz 2011 Pazar

Tıkır Top Masalı Dinle

 


 Tıkır Top  Masalı okul öncesi masallar serisinin ilki.Sayfamızda görüntülü olarak masalı dinleyebilir ve okuyabilirsiniz.
Tıkır Top  Masalı
 
 Yuvarlaklar ülkesindeki herşey, ama herşey yuvarlaktı. Evler, arabalar, ağaçlar hatta insanlar bile.
Yuvarlaklar ülkesindeki çocukların en çok sevdiği oyuncaklar toplardı. Çocuklar toplarını havaya atıp tutarlar, yerde sıçratırlar ve bu oyundan çok hoşlanırlardı.

Bazen topları sırtlarına koyup, düşürmemek için kaplumbağa gibi yavaş yavaş yürürlerdi. Bazen de koltuklarının altına sıkıştırarak yürümeye çalışırlardı.
Hele topları bacaklarının arasında tutarak yürümeye çalıştıklarında çok eğlenirlerdi. Ancak aralarında bir top vardı ki; bu top hiç mi hiç gülmeyen mutsuz bir toptu.
Bu üzgün topun adı TIKIR TOP idi. TIKIR TOP bütün topların içinde en küçük olanıydı. Küçük bir top olmak, ona çok yakışıyordu. Fakat, TIKIR TOP bu halinden hiç memnun değildi. Küçük olduğu için, hiçbir işe yaramadığını düşünüyordu.
Bir gün yuvarlaklar ülkesinde heyecanlı bir olay yaşandı. Çocuklar ormanda dolaşırken tık tık, tık tık, tık tık, diye bir ses duydular. Çocuklar bu sesin nereden geldiğini anlamak için çevrelerine bakındılar.
Çocuklar borunun içine baktıklarında, içerde parlak bir şey olduğunu gördüler. Bu parlak şeyin ne olduğunu anlamak için bakın neler neler yaptılar!!!

Önce kollarını borunun içine uzatarak, bu parlak şeyi çıkarmaya çalıştılar. Fakat başaramadılar.
Sonra ;bacaklarımız, kollarımızdan daha uzundur; dediler ve bacaklarını borunun içine sokarak, bu parlak şeyi almaya çalıştılar. Ama, bu kez de başaramadılar.
Şimdi de borunun bir ucundan üfleyerek onu çıkarmayı deniyorlar. Bakalım, bu parlak şeyi çıkarmaya nefeslerinin gücü yetecek mi? Hayır, bu da olmadı!
Fakat, ne olursa olsun, borunun içindeki bu parlak şeyi dışarı çıkarmaları gerekiyordu. Çünkü artık meraktan yerlerinde duramıyorlardı. Bu arada basketbol topunun aklına bir şey geldi. ;Ben bu borunun içine girip yuvarlanırsam, benimle birlikte bu parlak şey de dışarı çıkabilir.; dedi. Herkes bu fikri çok beğendi. Ve basket topu...

...yuvarlandı, yuvarlandı. O da ne? Basket topu borunun ucuna geldiğinde korkunç bir ses duyuldu. Gümm! Basket topu, o koca gövdesiyle borunun içine giremedi. ;Keşke daha küçük bir top olsaydım dedi ve ;küçük top, küçük top, küçük top; diyerek oradan uzaklaştı. Acaba böyle acele acele nereye gitti?
Basket topu az sonra TIKIR TOP ile birlikte geldi. İşte size yardımcı olabilecek kurtarıcınızı getirdim. Ancak TIKIR TOP gibi küçük bir top bu borunun içine sığabilir; dedi.
TIKIR TOP önce biraz nazlandı .Ben küçük bir topum, bu işi beceremem dedi. Fakat herkes: Haydi hazırlan,Sonra yuvarlan,Bizi kurtar meraktan; diye tezahürat yapınca, TIKIR TOP cesaretlendi ve...

... bir kez şansını denemeye karar verdi. TIKIR TOP heyecanlı, çocuklar ise hem heyecanlı hem de çok mutluydular.
Şimdi herkes TIKIR TOP'un yuvarlanışını izliyordu. Bakalım neler olacaktı?
İşte, beklenen an geldi. TIKIR TOP borunun içine girmeyi başardı. Yuvarlandı, yuvarlandı ve borunun öbür ucundan çıktı. Yanında ise ufacık bir şey parlıyordu.

O da ne! Hiç kimse gözlerine inanamıyordu. Hele TIKIR TOP mutluluktan neredeyse uçuyordu. Neden mi? Çünkü TIKIR TOP giderek büyüyordu.
Acaba TIKIR TOP nasıl böyle büyüyordu? Evet çocuklar TIKIR TOP'u büyüten şey, borunun içindeki parlak, sihirli taştı. Kim bu sihirli taşa dokunursa, onun istediği oluyordu. İşte bu nedenle TIKIR TOP büyümüştü.
Yuvarlaklar ülkesinde herkes çok mutluydu. Çünkü hem TIKIR TOP artık gülüyordu hem de ülkelerine ait sihirli bir taşları vardı. Bundan sonra bu sihirli taşla herkesin tüm dilekleri gerçekleşebilecekti.

TIKIR TOP küçük olsa bile, bir işe yarayabileceğini sonunda anlamıştı. Küçük olmak, hiç de düşündüğü gibi kötü bir şey değildi. TIKIR TOP olmasaydı, çocuklar belki de bu yüzden sihirli taşa hiç sahip olamayacaklardı. TIKIR TOP bu yüzden eski küçük haline dönmeye karar verdi. Şimdi o küçük ve mutlu bir toptu.
0 yorum:

Yorum Gönder